Ako sa zbaliť na dlhý trail skrz Európu a pritom neťahať ani veľký a ani malý batoh? Ako sa zbaliť tak, aby som mal všetko potrebné po ruke? Ako sa vysporiadať s tým, že na dlhom traily sa váha vecí v batohu pohybuje podľa toho ako dlho budete mimo civilizácie a je možne, že budete ťahať jedlo na 2 dni ale aj na 6 - 7 dní? A ako pri týchto všetkých požiadavkách ísť váhou čo najnižšie a k tomu neminúť na batoh veľkú časť rozpočtu na vybavenie?
Môj prvý batoh na výlety do prírody vážil viac ako 2,3 kg. Preto som vedel, že na trail skrz Európu, kde som nakoniec pešo urazil viac ako 4100 km a prešiel 7 štátmi Európy, chcem vyraziť s výrazne ľahším batohom. Limit som si dal do 1200 g a keďže som si pred mojim tripom musel dokúpiť väčšiu časť vybavenia, mal som na všetky potrebné kúsky výbavy jasne stanovený rozpočet a preto som pozeral po batohu, ktorý bude v pomere ceny, kvality a váhy najlepší. Moje brázdení internetom a prezeraní si všemožných typov batohov som narazil na batoh Naturehike trekový ultralight batoh 60+5l Dyneema.
Úprimne, prvé dojmy z batohu neboli najlepšie, ale na druhú stranu, po zvážení všemožných faktorov, som sa pre tento batoh rozhodol, a teraz, po mojej ceste viem, že som sa nemohol rozhodnúť lepšie.
Batoh vyniká dokonalým pomerom ceny a váhy. Za cenu súčasných 2650,- Czk, dostanete 1270 g vážiaci batoh. Pri domácom vážení vybavenia som batohu navážil rovných 1200 g aj s pláštenkou batohu.
Batoh disponuje univerzálnym rolovateľným vrchom. Podľa toho, koľko zrovna vecí potrebujete niesť si veľkosť batohu upravíte a v batohu sa vám nič nehýbe, čo výrazne zlepšuje stabilitu batohu na chrbte. Pri svojom putovaní Európou som v batohu mal jedlo od 1 dňa až po 6 dní, kde sa batoh otestoval na jeho hranicu nosnosti a využiteľnosti priestoru. Výrobca udáva nosnosť 15 kg. Myslím si, že pár krát som sa dostal cez túto hranicu.
Ďalšou nepochybne už neodmysliteľnou súčasťou každého batohu je sieťková kapsa v prednej strane batohu s objemom 5 litrov. Do tejto kapsy úplne krásne vložíte veci, ktoré potrebujete cez deň mať po ruke, bez toho aby ste batoh museli otvárať. Ďalším plusom sú veľké bočne kapsy na vodu. Pri prechode suchého Španielska som v týchto kapsách nosil až 6 litrov vody spolu so stanovými prútmi. Týmto som ich opäť podrobil testovaniu ich hraníc. Pár krát som ich musel zašívať, ale to neovplyvnilo funkčnosť.
Ďalšou výhodou batohu je že je maximálne odolný. Po pol roku v daždi, snehu, vetru a slnku síce na batohu vidno mierne známky opotrebenia, ale nenašiel som žiadnu dieru, žiadne technické chyby, ktoré by batoh vyradili z hry a musel by som rozmýšľať o výmene.
Nevýhodou batohu je, že je vyrábaný len v jednej veľkosti s dĺžkou trupu 57 cm (uvádza výrobca). Preto doporučujem si batoh pred kúpou vyskúšať.
Záverečné zhrnutie. Naprosto skvelá voľba v pomeru ceny, kvality a váhy. Batoh mi bol skvelým parťákom na celej mojej cesty merajúcej viac ako 4100 km cez európsku prírodu. Moje odporúčanie: keď začínate s častejšími prechodmi hôr je tento model ako stvorený.
Dyneema® je obchodní značka polyethylenového vlákna s mimořádně vysokou pevností (UHMWPE). Vlákno vyrábí od roku 1990 firma DMS v Nizozemsku, USA a Japonsku.
Polyethylen sestává z extrémně dlouhých molekulových řetězců, které v procesu zvlákňování mohou dosáhnout až 95 % paralelity a 85 % krystalinity.
Přednosti: Specifická hmotnost 0,97 g/cm³, pevnost vlákna v tahu (Dyneema SK76) je 3,7 GPa (až 349 cN/tex), velmi dobrá odolnost proti většině chemikálií, mikroorganizmům a slunečnímu záření