Toto leto som sa vydal na expedíciu na Island so skupinou Tales of the trales. Očakávali sa teploty pod bodom mrazu, takže bolo samozrejmé, že súčasťou výbavy musí byť páperový spací vak. Vybral som si spacák Naturehike ULG700. Tento spací vak je atraktívny pre svoje mnohé vlastnosti.
V prvom rade je to cena, ktorá je výrazne pod priemerom spacích vakov rovnakých parametrov. Nemusíte sa však obávať, že by to bolo na úkor kvality, práve naopak. V druhom rade je to teplotný rozsah s príjemnou teplotou -10 °C. Presne v týchto teplotách som spací vak testoval a musím uznať, že obstál na výbornú. Spací vak dobre izoluje, je veľmi pohodlný, rýchlo sa zahreje a vďaka sťahovacej šnúrke v golieri z neho neuniká teplo. Na druhej strane sa viackrát stalo, že som spací vak podcenil a bolo mi príliš teplo (čo ma v spomínaných islandských podmienkach naozaj prekvapilo). Vďaka zipsu, ktorý sa dá rozopnúť aj zospodu, však nie je problém vytvoriť ventiláciu. Plnivosť sa medzi spacími vakmi pohybuje od 300 do 900 a nepriamo naznačuje izolačné schopnosti. Čím je hodnota vyššia, tým viac vzduchu dokáže páperie udržať. Tento kúsok so svojou hodnotou 800FP rozhodne patrí na vyššie priečky.
Vďaka kompresnému puzdru ho môžete zbaliť do naozaj malých rozmerov a v batohu zaberie minimum miesta. Balenie je tiež jednoduché a rýchle. Po vybalení sa páperie opäť narovná a kým pôjdete spať, bude opäť krásne nadýchané. Vďaka vynikajúcemu pomeru páperia a páperia (90:10) sa vo vaku netvorí chuchvalce a rozloženie páperia zostáva rovnomerné.
V porovnaní so syntetickými spacími vakmi majú perové spacie vaky nielen menší objem, ale aj nižšiu hmotnosť. Spacák ULG 700 váži 1200 g, takže sa neprehýba ani pri dlhších túrach.
Na záver možno povedať, že ide o perfektný spací vak, ktorý vyhovie aj tým najnáročnejším. Pomer cena: kvalita je absolútne bezkonkurenčný, dá sa povedať, že si s ním vystačíte v každom ročnom období (v lete vám bude asi trochu teplo).